Фільтрація нового класу. На житомирському водоканалі запроваджують технологію очищення води, що базується на використанні активованого вугілля.

На підприємстві продемонстрували технологію очищення води активованим вугіллям. Реагент видаляє з води неприємний присмак та запах."Кожна хімічна речовина, яка використовується в технології водопідготовки, обов'язково повинна пройти етап лабораторного тестування, перш ніж застосовувати цю речовину в промислових умовах. Зокрема, новим елементом в фільтрах, є активоване вугілля. У нас є лабораторна модель фільтрів, які працюють в промислових умовах. Ці лабораторні фільтри ми налаштовуємо так, щоб швидкість проходження води через них співпадала зі швидкістю проходження через промислові фільтри, зокрема, це 6-8 м/год. Лабораторна модель складається з 2-х шарів: безпосередньо активованого вугілля та цеоліту в комбінації 1 до 5. Воду з відстійника ми пропускаємо через лабораторні моделі. Після проходження через фільтри, вода збирається в резервуари і на етапі подачі в місто додатково знезаражується хіпохлоритом натрію" - розповідає інженер-лаборант (хіміко-технологічний аналіз) Подзюбанчук Ілля Олександрович.Вода, пройшовши через природний фільтр, збирається у склянках, після чого її відправляють на повторне хлорування.

Начальник контрольно-вимірювальної лабораторії КП "Житомирводоканал" розповідає, що "подаючи воду на місто, необхідно додати знезаражуючий компонент, тому що вода, яка пройшла через вугільний фільтр, безпечна та чиста в мікробіологічному аспекті, але, перш ніж потрапити в домівки споживачів, вона повинна подолати довгий шлях нашими водопровідними мережами, які вже давно своє відпрацювали і потребують заміни. І, хоча ми в силу своїх фізичних та матеріальних можливостей, замінюємо крок за кроком ці мережі, багато ділянок все ще перебувають у зношеному стані. Тому, щоб вода дійшла до наших споживачів безпечною, згідно вимог СанПіНу, ми зобов'язані додати знезаражуючий компонент - хлор, в даному випадку для повторного хлорування ми застосовуємо гіпохлорит натрію. Коли ми додаємо гіпохлорит натрію в достатній кількості для того, щоб до споживача вода дійшла з вмістом залишкового хлору 0,3 - 0,5 мг/л , додається хлорний компонент, тому запах хлору буде присутній у воді."Працівники лабораторії демонструють, що використання активованого вугілля дозволяє зменшити каламутність води у декілька разів.

"Дозволяє зменшити каламутність води на 33%, тобто очищує вихідну воду на третину" - каже Альона Слободенюк.

Таку технологію водоканал планує застосовувати вже починаючи з весни цього року. 

"До цього ми йшли тривалий час. Окрім проведення лабораторних досліджень, необхідне було наукове підгрунтя для того, щоб цю технологію можна було застосовувати для очищення нашої води,. Ці дослідження тривали декілька років. З нашими результатами досліджень і описом діючої технології очищення води ми звертались в ДУ "Інститут громадського здоров'я імені  О.М. Марзєєва НАМНУ" і вони дали своє заключення, в якому підтримали нашу ініціативу щодо застосування додаткового елементу - активованого вугілля в процесі водоочищення. Ці матеріали були розглянуті на засіданні Держпродспоживслужби і ми отримали сертифікат про те, що ці зміни затверджені та допустимі в застосуванні для виробничого процесу підготовки води."

 


Джерело: https://www.ctv.ua/ochyshchennia-vody-aktyvovanym-vuhilliam/