Мул отримують після очистки води, яку очисні споруди житомирського водоканалу отримують з каналізації. Після очищення стічних вод він осідає на дно спеціальних резервуарів, звідки переноситься на окрему територію. Впродовж тривалого часу, вважали, що жодної користі цей мул не приносить, а може бути й шкідливим. Щоб з'ясувати, чи так це насправді, на водоканалі вирішили звернутись до фахівців.

Вивчати властивості мулу, який отримують на очисних спорудах житомирського водоканалу, почали майже 10 років тому. Науковці Поліського національного університету впродовж років проводили досліди та визначали, як добриво, виготовлене на основі цього мулу, впливає на родючість ґрунту. Професор Поліського національного університету Володимир Дубовий згадує: ще тоді зрозумів - потенціал у матеріалу надзвичайно високий.

«Коли я приїхав, взяв лопату, зайшов і копнув в карті цей мул, я побачив силу-силенну дощових черв’яків. І вже тоді стало зрозуміло, що це є екологічно-безпечний продукт, бо дощовий черв’як не буде жити в тому середовищі, яке не збалансоване по його основних життєвих позиціях. Тому-то ми почали його використовувати на посівах озимих зернових культур, ярої пшениці, у вегетаційних дослідах в ґрунтових ваннах і в польових умовах. У звіті я показав водоканалу результати нашого дослідження. Хочу сказати, що внесення від 5 до 30 тонн на гектар цього субстрату, особливо 20-30 тонн, втричі підвищує продуктивність рослин на бідних за родючістю ґрунтах. Тому я зараз з повною впевненістю можу сказати, що це є абсолютно прекрасне органо-мінеральне добриво. І я радив би поруч з табличкою, яка висить на будівлі водоканалу, поставити ще одну табличку - «Підприємство з виробництва органо-мінеральних добрив», - каже професор кафедри загальної екології Поліського національного університету Володимир Дубовий.Професор Поліського національного університету Володимир Дубовий переконаний: виробництво органо-мінеральних добрив на основі мулу на житомирському водоканалі відкриває великі перспективи перед підприємством.

«Виробництво мінеральних добрив та цих органо-мінеральних - це, як кажуть, «дві різні Одеси». Якщо ми приїжджаємо в Черкаси, приїжджаємо в Рівне до заводів з виробництва добрив, то це просто чітка реакція - наскільки шкідливе таке виробництво. Не тільки для тих, хто там працює, але й для оточення. Я не придумую нічого зайвого, це все можна побачити. А це - природний продукт. Ми повинні лише знайти раціональну нішу, яку ми маємо заповнити і дати відповідний ефект», - переконаний Володимир Дубовий.

За словами директора житомирського водоканалу Андрія Нікітіна, зараз мул зберігають в спеціальних резервуарах і він тривалий час сохне. Будівництво нових очисних споруд значно спростить процес видобутку такого мулу і пришвидшить виробництво добрива.

«Ми побудуємо нові очисні споруди і ми не будемо вже перекачувати мул у вологості. Наразі вологість тут складає близько 98%. Нам буде приходити мул вже 76%. І це вже буде майже сухий ґрунт. Чим нам це вигідно? Нам не потрібні такі масштабні території. Ми зможемо використати їх для бортування цього мулу, домішуючи в нього опале листя. І опале листя - це теж типова проблема для будь-якого міста: куди подіти і як утилізувати. Ми бачимо в цьому дві переваги - ми можемо утилізувати це та позбавити місто від певних проблем, так і убезпечити цей мул за рахунок цього листя та виробити високоякісний продукт. У цьому є, як комерційна мета, щоб водоканал розвивався, також в цьому є й певні вирішення проблем, які багато десятиріч не вирішувались в нашій країні. І ось такий подібний науковий досвід нам дуже потрібен і ми будемо його використовувати. Я хочу вам сказати, що ми вже домовились з інститутом водних проблем та меліорації, який, до речі, працює з проблемою зневоднення водосховища. І мул - це також їх завдання, щоб міністерство екології допустило нас до реалізації цього мулу. Ми домовились про виготовлення проєкту того, як ми будемо виробляти з цього мулу мінеральні добрива. Ми зараз на етапі проєкту та отримання дозволу на реалізацію», - каже директор КП «Житомирводоканал» Андрій Нікітін.

На житомирському водоканалі запрошують аграріїв долучитись до вивчення властивостей добрив, які планують виготовляти на основі мулу з очисних споруд.

Джерело: https://www.zhitomir.info/news_193748.html