Конференція за участі представників Асоціації водоканалів України, темою якої стало реформування галузі водопровідного та каналізаційного господарства, відбулася 27 серпня в готелі «Kharkiv Palace» .
 
Як повідомив під час засідання президент Асоціації водоканалів України Дмитро Новицький, мета заходу — об’єднання зусиль для розвитку та реформування підприємств водопровідного господарства, а також знайомство з найновішим обладнанням в цій галузі. Цього разу свої новинки презентувала промислова група “EKOTON”, яка випускає обладнання для очистки стічних вод.


 
Дмитро Новицький наголосив на тому, що в Україні існують проблеми екологічного характеру, і задля їх вирішення повинен бути розроблений механізм державної підтримки:
 
На сьогоднішній день водоканали критично недофінансовані. Обладнання та матеріали купуються за кордоном за високими ринковими цінами. І лише зарплатня працівників не відповідає високим європейським стандартам. На даний момент джерелом фінансування водоканалів є тарифи чи місцеві бюджети, разом з тим платоспроможність споживачів низька в зв’язку з соціально-економічними проблемами. Тарифи для населення ми не можемо значно підвищити, у зв’язку з чим підприємства розраховують на підтримку з бюджету не лише для виживання, але й для розвитку галузі”.
 
За минулі 50 років експлуатації очисні споруди каналізації по усій країні загалом і у Житомирі зокрема капітально не ремонтувалися. Поточні ремонти за гроші КП “Житомирводоканалу” та бюджетні кошти дозволяли проводити лише деякі роботи на окремих ділянках. Натомість радіальні відстійники, аеротенки, мулоущільнювач та інші об’єкти очисних споруд каналізації вимагали повного відновлення.
 
У 2014 році у Житомирі була підписана угода зі Світовим банком про залучення інвестицій на модернізацію інфраструктури водоканалу, зокрема на повну реконструкцію очисних споруд каналізації. Наразі на розвиток підприємства залучено 43,5 млн доларів.


 
Протягом 2014 — 2020 рр. була проведена колосальна робота із напрацювання найкращих технологічних рішень, проведення розрахунків, підготовки тендерної документації, розробки проєктів, отримання усіх необхідних позитивних висновків і експертиз від консультантів та кредиторів, розгортання масштабного будівництва.
 
За 9 місяців вдалося виконати земляні та бетонні роботи на пісколовках, гравітаційному мулоущільнювачі та будівлі механічного зневоднення. Наразі активно ведуться роботи із армування стін аеротенків та будівлі решіток, земляні роботи на первинному та вторинному відстійниках.


Модернізація очисних споруд каналізації важлива і з екологічної, і з енергетичної точки зору, адже введення в експлуатацію нового комплексу дозволить суттєво покращити очистку стічних вод, а застосування сучасних технологій та обладнання дадуть змогу значно скоротити споживання електроенергії.

Українська держава повинна взяти на себе зобов’язання з модернізації каналізаційної інфраструктури, адже те, як ми поводимося із відходами нашої життєдіяльності, є нашим обличчям.