Що люди на сьогоднішній день знають про водоканали? На превеликий жаль, знають про те, що на наших водогонах є систематичні пориви, що вживати воду з-під крану у більшості міст нашої країни неможливо, знають, що водоканали скидають у водойми не до кінця очищені стічні води, наші приватні сектори не завжди каналізовані. Наша країна не може вважатися екологічною, тому що вона не є достатньо каналізованою. На державному рівні повинні розуміти необхідність каналізування нашої країни. Великі міста каналізовані на 96,7%, смт — на 57%, селища та села — на 2,5%. Ми системно та інтенсивно скидаємо у наші водойми неочищені стоки. За моїми власними спостереженнями, всі водойми, яких не торкнулася людська діяльність, досі в гарному стані, всі ті, що ближче до людини, перебувають у поганому стані: ці водойми зелені через інтенсивне цвітіння водоростей”.

Багато водоканалів знаходяться за межею понаднормових втрат води. На 70% ми піднімаємо воду з поверхневих джерел, використовуємо її досить неефективно: близько 40% - це середня втрата води серед водоканалів: 100% піднімаємо, 40% втрачаємо, і лише 60% подаємо в крани наших мешканців”.

“Очисні споруди переважної більшості обласних водоканалів працюють, однак зі 100% впевненістю можна сказати, що вони вже не видаляють у повній мірі фосфор та азот, а фосфор — це саме та речовина, яка провокує інтенсивне розмноження синьо-зелених водоростей у наших водоймах”.

“Недофінансованість та неякісна господарська діяльність призводять до того, що неробочі очисні споруди, через які проходять стічні води, не очищують стоки і забруднення потрапляють у наші річки. Як результат — водойми цвітуть, але наше суспільство на це дуже “кволо” реагує. Наша спільнота, яка постійно про це говорить, знає, що це погано, що ми можемо залишитись без річок, ми намагаємося довести, що це проблема державного рівня, але й досі держава не підтримує стратегічних рішень, завдяки яким це можна вирішити. Ми падаємо у велику прірву”.

Наша країна маловодна, ми маємо стратегічних запасів води на душу населення у 5 разів менший, ніж Велика Британія. За кількістю водних ресурсів Україна перебуває на 124-му місці у світі, між Чадом та Суданом. Прикро, що розуміння цього і свідомого ставлення у більшості населення нашої країни не має”.

Житомир цьогоріч опинився перед великою загрозою втрати нашого єдиного джерела водопостачання річки Тетерів. Рівень води у нашому водосховищі впав настільки, що ми знаходимось під постійною загрозою переходу на погодинне водопостачання. У весняний період нас врятували травневі інтенсивні дощі. На сьогодні рівень води у нашому водосховищі впав до критичного”.

“Як реагує наша влада на проблеми водоканалів, проблеми річок? На сьогоднішній день в тарифі водоканалів грошей на оновлення мереж стільки, що можливо оновити наші водопровідні мережі за 628 років. Для мене — це квінтесенція 30-ти річної політики держави у розрізі її відношення до води, водопостачання та очистки стоків. Красномовною також є цифра 244 роки — час на відновлення каналізаційних мереж”.

На будівництво всіх очисних споруд води необхідно 8 млрд євро та 7 років. Ми можемо рухатися швидше, ми можемо отримувати кредитні ресурси, без яких нам не вдасться цього зробити. За 10 років ми можемо багато чого зробити по відношенню до водних об’єктів, але для цього потрібна воля, мінімальне технічне розуміння, стратегічне мислення і стратегія вирішення цих проблем”.

“КП “Житомирводоканал” будує найсучасніший комплекс очисних споруд водовідведення на 60 тис м3 на добу. Це не реконструкція, а нове будівництво за найсерйознішим німецьким стандартом ATV-131-E, який "зосереджений" на тому, щоб видаляти фосфор та азот, саме ті хімічні елементи, які найбільш згубно впливають на наші річки. На сьогоднішній день більше 30% очисних споруд каналізації у нас вже побудовано, термін введення в експлуатацію — середина 2022 року. Цим прикладом особисто я хочу сказати про те, що ця країна може змінити існуючий стан речей”.

“Будівництво водопровідних очисних споруд — дещо дорожчий об’єкт, це також будівництво абсолютно нового об’єкту за сучасними європейськими стандартами. Це буде приклад того, як зробити воду з крану приємною та смачною для споживання. Моя мрія — відновити звичку людей споживати воду з крану”.

“Харків, Кропивницький, Тернопіль та Житомир отримали кошти від Світового банку та мають можливість будувати такі об’єкти. Вже розпочали будівництво Житомир та Кропивницький. Бюрократична система в нашій країні настільки складна, що запустити таке будівництво надзвичайно важко”.

“Щоразу ми просимо Світовий банк вплинути на наших можновладців та центральну владу, щоб вони зрозуміли, що, не маючи чіткої стратегії, ми не отримаємо кредитних коштів і будемо працювати на тому радянському старому обладнанні і системах, які ми маємо на сьогоднішній день. Без національної стратегії змін на краще, на жаль, не буде”.

Матеріал підготовлено на основі виступу директора КП "Житомирводоканал", Асоціації "Укрводоканалекологія" Андрія Нікітіна на конференції Alternative Environmental Platform-2020 "ECO-MODERNIZATION"

Презентація "Якісна очистка води: шлях із забуття в майбуття"