Одна з наймаловодніших країн світу Ізраїль за останні три десятиліття стала ключовим світовим експертом у галузі управління водними ресурсами.
Працівники КП "Житомирводоканал" взяли участь в онлайн-конференції, на якій представники водної галузі Ізраїля ділилися лайфхаками з приводу розвитку галузі водопостачання та водовідведення країни, яка забезпечена природними водними ресурсами лише на 50% від обсягу своїх потреб, але не лише не відчуває нестачі води, а й активно розвиває сільське господарство.
Під час віртуальної зустрічі фахівці водних кампаній Ізраїля ділилися досвідом того, як потрібно управляти водними ресурсами, аби з проблемного питання вони стали ресурсним.
Так, менеджер Національної водної кампанії "Mekorot" Боаз Кіпер розповів, що наразі в Ізраїлі функціонують 5 заводів з опріснення води, які постачають більше 600 млн/м3 води на рік. Завдяки технології опріснення води Ізраїль задовольняє майже половину своїх водних потреб. Основними причинами, які спонукали до створення цих заводів, стали зміни клімату, зростання чисельності населення, виснаження національних водних ресурсів, поява потреб у воді не лише в самій державі, а й у сусідів.
Важливим аспектом завдань галузі водопостачання та водовідведення Ізраїля є жорсткий контроль за якістю води та стоків, пошук рішень щодо покращення стану води.
Боаз Кіпер розповів також про найголовніші виклики, з якими довелося зіткнутися водним кампаніям у процесі водопідготовки – це і явище "червоної води", зумовлене корозією труб, і відсутність в опрісненій воді окремих мікроелементів, зокрема кальцію та магнію, що спонукає проводити постійні інформаційно-просвітницькі кампанії щодо необхідності прийому відповідних добавок та шукати нові технологічні рішення, які дозволять збагатити воду відповідними мікроелементами.
Водночас слід зазначити, що Ізраїль досяг значного прогресу в очищенні та використанні стічних вод – близько 90% очищених стічних вод використовуються у сільському господарстві. При цьому основні завдання, які ставлять перед собою кампанії, що займаються очищенням стічних вод, – мінімізація негативного впливу на довкілля та здоров'я людини.
Директор Асоціації "Укрводоканаалекологія" Олександр Шкінь під час онлайн зустрічі зауважив, що дослідження альтернативних джерел водопостачання є актуальним для Житомира, адже єдине джерело водопостачання міста – річка Тетерів – продовжує міліти. Водночас вивчення досвіду пошуку і використання додакових джерел водопостачання є актуальним для південних областей країни.
Ізраїльське суспільство кардинально по-іншому підходить до питання водозабезпечення: для нього вода – не соціальне благо, а продукт, отримання якого вимагає капіталовкладень. Саме тому воно готове вкладати кошти у розвиток водопровідно-каналізаційного господарства. У тарифі на воду закладено понад 40% інвестиційної складової у розвиток і оновлення водопровідної інфраструктури (до слова, в Україні інвестиційна складова у структурі тарифу почала зростати лише нещодавно; ще минулого року у кращому випадку вона становила 5%), що дозволило створити життєздатне водне господарство, яке продовжує невпинно розвиватися.