У рамках європейської ініціативи "Угода мерів" Житомир відвідали представники органів влади із різних куточків України.


У рамках проєкту директор КП "Житомирводоканал" Роман Ілик представив кейс розвитку підприємства з 2016 по 2022 рік, який включає такі компоненти, як енергоефективні заходи, діджиталізацію, автоматизацію, заходи із заміни аварійних магістральних трубопроводів, завдяки яким вдалося скоротити втрати води, оновлення запірної арматури, що дозволяє під час ліквідації аварій запобігти перекриттю водопостачання до великої кількості будинків:

«У 2016 році місто практично не перекривалося. Якщо траплялася аварія, то потрібно було перекрити пів міста, аби виконати якісь локальні роботи. Вказані заходи також дозволили зменшити кількість аварійних ситуацій з 5 на добу (2016 рік) до 30 на місяць (2022 рік). За 6 років було замінено близько 1000 засувок (від 100 до 800 діаметру»). Нам вдалося досягти не лише зменшення аварійності, а й знизити відсоток втрат та витрат води. Якщо у 2012 році ми втрачали 12 млн м3 води на рік, то у 2022 році – 8 млн м3 на рік, тобто рівень втрат знизився на 30%», - розповів про вигоди від заміни мереж та запірної арматури директор водоканалу.Водночас на об'єктах водоканалу активно відбувається процес технічного переоснащення: завдяки заміні насосного обладнання підприємству вдалося суттєво зменшити витрати електроенергії: на об'єктах водопостачання - з 16 849 тис кВт у 2016 р. до 11 220 кВт у 2022 р., на об'єктах водовідведення - з 18 137 тис кВт у 2016 р. до 15 871 тис кВт у 2022 р.

Учасники заходу відвідали будівельний майданчик очисних споруд каналізації і обговорили перебіг реконструкції одного із найважливіших для екологічного благополуччя міста об'єктів, який фінансується за сприяння Світового банку: 

"З початком війни були призупинені роботи із реконструкції очисних споруд води та каналізації, адже підрядниками проєктів є іноземні компанії, які прийняли рішення через форс-мажорні обставини припинити свою діяльність в Житомирі. Але завдяки перемовинам нам вдалося досягти консенсусу і відновити перебіг робіт. Цьогоріч ми плануємо завершити реконструкцію очисних споруд каналізації і ГКНС. Переговорний процес щодо реконструкції очисних споруд води поки ще триває", - доповів про перебіг проєкту "Розвиток міської інфраструктури-2" Роман Ілик.

Директор водоканалу поділився досвідом співпраці із міжнародними громадськими організаціями, які сприяють розвитку підприємства:

"Минулоріч нас включили в грант Світового банку, яким виділено спеціальний компонент "швидкого реагування" - це безповоротна фінансова допомога у розмірі 2 млн доларів. За ці кошти ми плануємо придбати машину для санації трубопроводів рукавом,  обладнання на водопровідні та каналізаційні насосні станції та купити вузли комерційного обліку, аби забезпечити вимогу Закону - 100% комерційний облік. Водночас нам вдається долати виклики, породжені війною, завдяки підтримці організацій, які постійно надають нам гуманітарну допомогу у вигляді реагентів, генераторів - це UNICEF, Міжнародна організація з міграції".